Gminny Ośrodek Pomocy
Społecznej w Gręboszowie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora Przejdź do mapy strony 2022-12-02 
Strona główna > Aktualności > Spotkanie z policjantami w Placówce Wsparcia Dziennego w Gręboszowie
Czytaj treśćartykułu Spotkanie z policjantami w Placówce Wsparcia Dziennego w Gręboszowie

Spotkanie z policjantami w Placówce Wsparcia Dziennego w Gręboszowie

Aktualności

Policjanci Komendy Powiatowej w Dąbrowie Tarnowskiej dnia 15.03.2018 r spotkali się  z wychowankami naszej placówki, aby przeprowadzić pogadankę na temat zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież w dzisiejszym świecie.

Poruszona została kwestia braku zabezpieczeń na kontach portali społecznościowych, co stwarza możliwość kopiowania cudzych zdjęć i publikowania ich w innych miejscach.

Przedstawiciele policji uświadomili uczniom, jak bezpiecznie korzystać z plików dostępnych  w sieci, a także jakie zagrożenia związane są z „cyberprzemocą”, która polega na zastraszaniu, prześladowaniu lub wyśmiewaniu innych osób z wykorzystaniem technik informacyjnych  i komunikacyjnych, takich jak: e-mail, fora dyskusyjne, blogi, sms-y, telefony komórkowe, strony internetowej. Młodzi ludzie dowiedzieli się przede wszystkim o zagrożeniach                         niebezpieczeństwach jakie niesie za sobą korzystanie z portali społecznościowych oraz kontaktowanie się w sieci z osobami nieznajomymi.

Głównym tematem rozmowy była odpowiedzialność karna nieletnich. Policjanci zwrócili uwagę nie tylko na prawa, ale także obowiązki wychowanków, poruszyli tematy o wzajemnej tolerancji, cyberprzemocy i jej skutków prawnych, zwrócili uwagę, że niektóre zachowania uczniów mające na celu zaimponowanie grupie, mogą okazać się czynem karalnym.

W czasie prelekcji mundurowi rozmawiali z uczniami i przekazali informację dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich za popełnione przez nich czyny oraz przejawy demoralizacji. Poruszono temat agresji wśród młodzieży oraz wulgarnego i agresywnego zachowania na terenie placówki.Policjanci przypomnieli dzieciom o konieczności noszenia odblasków na ubraniu lub na plecakach. W szczególności gdy chodzą po zmroku. Mundurowi starali się uwypuklić młodzieży jak ważne jest używanie elementów odblaskowych podczas spacerów gdy jest już ciemno oraz poza terenem zabudowanym

Spotkanie z policjantami cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Chętnie zadawali pytania i dyskutowali.

 

Opracowanie: Marzena Smoła

Wprowadzenie: Katarzyna Janowiec