Gminny Ośrodek Pomocy
Społecznej w Gręboszowie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora Przejdź do mapy strony 2022-12-02 
Strona główna > Aktualności > Spotkanie w “Klubie SENIOR+” w Hubenicach z Funkcjonariuszami KPP w Dąbrowie Tarnowskiej
Czytaj treśćartykułu Spotkanie w “Klubie SENIOR+” w Hubenicach z Funkcjonariuszami KPP w Dąbrowie Tarnowskiej

Spotkanie w “Klubie SENIOR+” w Hubenicach z Funkcjonariuszami KPP w Dąbrowie Tarnowskiej

Aktualności

W dniu 22 lutego 2018 roku  mł.asp. Agata Bulwa wraz z Dzielnicowym mł.asp. Markiem Sołtysem odwiedziła Seniorów należących do ”Klubu Senior +” mieszczącego się  w Hubenicach , Gmina Gręboszów. Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie Seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia. Mł.asp. Agata Bulwa rozmawiała z Seniorami, o tym jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed zagrożeniami, policjantka mówiła m.in. o metodach działania przestępców, ale przede wszystkim apelowała o ograniczone zaufanie do nieznanych osób.

Na spotkaniu poruszono również  temat  przemocy domowej wobec Seniorów. Jest to zjawisko coraz bardziej powszechne, a jednocześnie wstydliwe i przemilczane. Osoby w podeszłym wieku często boją się opowiadać, że doświadczyli przemocy w obawie przed sprawcą przemocy, a czasami z braku wiedzy, że dane działania  wobec nich mają znamiona przemocy. Jednym z najczęściej doświadczanych przez Seniorów rodzajów nadużyć jest przemoc fizyczna. Drugim rodzajem nadużyć jest przemoc psychiczna i przemoc ekonomiczna, która jest stosowana w szczególności przez dzieci, wnuki lub współmałżonka. Polega ona na odbieraniu Seniorowi możliwości decydowania  o sposobie wydatkowania swojej emerytury (poprzez odbieranie świadczenia), na zmuszaniu osób starszych do finansowania potrzeb życiowych członków rodziny, na kwestionowaniu zasadności ponoszonych przez nich wydatków.

Ponadto poruszony został temat bezpieczeństwa Seniorów  na drodze, używania elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza.

Na koniec spotkania nasi Seniorzy otrzymali od Funkcjonariuszy Policji opaski odblaskowe.

 

Opracowanie: Bernadeta Błachaniec

Wprowadzenie: Katarzyna Janowiec