PAMIĘTAJ!
– Powiedz „NIE” – nie zgadzaj się ze złym traktowaniem!
– Opracuj „ PLAN BEZPIECZEŃSTWA”:
Jeżeli podjąłeś/łaś decyzję o pozostaniu ze sprawcą, pamiętaj o tym aby:
RZECZY , które warto mieć przygotowane w przypadku ucieczki z domu:
PAMIĘTAJ! Następny krok jaki powinieneś zrobić to zgłosić się do specjalistów, którzy udzielą Ci fachowej pomocy min. W Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie.
Mechanizmy zjawiska przemocy.
Aby zrozumieć zjawisko przemocy w rodzinie należy spróbować poznać jego mechanizmy. Pokazują one, iż sytuacja ofiar przemocy w rodzinie nie jest taka, jak nam się pozornie wydaje. To nie jej wola czy skłonności masochistyczne powodują, że osoba trwa w toksycznym związku, mimo ogromu doznawania szkód. Mechanizmy przemocy oplatają ofiarę jak pajęczyna, z której trudno bez wsparcia z zewnątrz się wydostać.
Jeszcze 30 lat temu przemoc w rodzinie tłumaczono, szukając przyczyn w psychice kobiet. Twierdzono, że są kobiety, których osobowość determinuje pojawienie się przemocy w związku. Charakteryzują się one między innymi:
Obecnie zmieniła się perspektywa patrzenia na zjawisko przemocy. Uznaje się, że ta powyższa charakterystyka jest typowa dla ofiar przemocy w rodzinie. Jednakże nie stanowi ona przyczyny, tylko konsekwencję życia w związku opartym na przemocy.
Ponadto osoby doznające przemocy:
Współpraca służb i instytucji:
Ofiary przemocy domowej potrzebują zwykle pomocy psychologicznej, prawnej, materialnej, socjalnej, medycznej, a także wsparcia. Niezmiernie istotna jest współpraca i przepływ informacji pomiędzy różnymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się pomaganiem ofiarom przemocy domowej, a co za tym idzie tworzenie koalicji lokalnych. Czynniki sprzyjające podniesieniu skuteczności pomocy ofiarom przemocy domowej świadczonej przez różne służby to:
Osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, mają obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o tym policji lub prokuratora. Także osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Doświadczanie przemocy domowej jest złożonym problemem i często do wyjścia z przemocy potrzebna jest pomoc innych osób a nawet wsparcie wielu służb. W sytuacji, w której doświadczamy jakiejkolwiek formy przemocy wskazana jest pomoc z zewnątrz, która pomoże podjąć działania służące ochronie. Ta pomoc może przyjść ze strony przedstawicieli różnych służb – psychologa, prawnika, policjanta, lekarza, pracownika socjalnego. Czasem potrzebni są oni wszyscy naraz. Pomoc psychologiczna wspiera na ścieżce wychodzenia z przemocy. Pomoc prawna pozwala postawić sprawcy granice prawne, które uniemożliwią kontynuowanie przemocy.
Przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gręboszowie działa Punkt Konsultacyjno-Informacyjny.