Gminny Ośrodek Pomocy
Społecznej w Gręboszowie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora Przejdź do mapy strony 2024-12-22 
Strona główna > Aktualności > Działalność Centrum Zdrowia Psychicznego na terenie powiatu dąbrowskiego
Czytaj treśćartykułu Działalność Centrum Zdrowia Psychicznego na terenie powiatu dąbrowskiego

Działalność Centrum Zdrowia Psychicznego na terenie powiatu dąbrowskiego

Aktualności

Zdjęcie przedstawia opis

Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie już wkrótce obejmie opieką mieszkańców powiatu dąbrowskiego. W dniu 06 lipca 2023 roku opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1288). Powyższe Rozporządzenie poszerza obszar działania Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie m.in.  o powiat dąbrowski. Opieką zostanie objęta populacja 47 115 tys. osób powyżej 18. roku życia.

W Dąbrowie Tarnowskiej rozpocznie działalność: Punkt Zgłoszeniowo  – Koordynacyjny oraz Zespół Leczenia Środowiskowego.

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny (PZK) to miejsce w Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP), w którym otrzymasz wsparcie: 

  • bezpłatnie
  • bez skierowania
  • bez zapisywania się na wizytę

Do PZK, możesz  udać się z każdym problemem psychicznym, który Cię trapi. Niezależnie czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z chorobą, czy nawet kłopoty z bezsennością i tak uzyskasz tam profesjonalną pomoc dopasowaną do Twoich potrzeb.

W Punkcie Zgłoszeniowo –  Koordynacyjnym dyżur pełnić będą psycholodzy/psychoterapeuci, pielęgniarki ze specjalizacją psychiatryczną/pielęgniarki, które ukończyły kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego (fakultatywnie: terapeuta środowiskowy, doradca zawodowy, dietetyk).

PZK będzie czynny od poniedziałku do piątku, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy, w godzinach od 8:00 do 18:00.

 

Zespół Leczenia Środowiskowego – ZLŚ

Ta forma leczenia adresowana jest do pacjentów, którzy z powodu nasilenia zaburzeń psychicznych lub somatycznych a wymagających kompleksowego leczenia stanu psychicznego nie są w stanie skorzystać z opieki ambulatoryjnej a ich stan nie wymaga hospitalizacji. Celem jest utrzymanie ciągłości leczenia i poprawa funkcjonowania pacjentów bądź profilaktyka pogorszenia stanu psychicznego. Działania umożliwiają leczenie pacjenta i uzyskanie pomocy w jego środowisku/miejscu zamieszkania, bez konieczności rozdzielania z najbliższymi. Opieka ZLŚ umożliwia systematyczne i aktywne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych, wspieranie w rozwoju umiejętności życiowych, radzenie sobie z chorobą.

Leczenie w ZLŚ jest na podstawie skierowania i obejmuje m.in.:

  • koordynację działań mających na celu zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej, wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym
  • współpracę w zakresie kompleksowego leczenia z innymi specjalistami (lekarz rodzinny)
  • w sytuacji pogorszenia stanu psychicznego skierowanie do Oddziału Psychiatrycznego
  • współpracę z MOPS/ GOPS

W ZLŚ świadczeń udzielać będą: lekarz psychiatra, psycholog, pielęgniarka ze specjalizacją psychiatryczną, pracownik socjalny/pracownik socjalny z doświadczeniem w pracy środowiskowej.

Wizyty będzie można zgłaszać od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 14:00.

Kolejny ważnym aspektem jest stworzenie „sieci” koordynatorów (np. pracowników socjalnych) w gminach powiatu dąbrowskiego. Jednym z głównych zadań koordynatora będzie m.in. zgłaszanie do PZK osób w potrzebie wymagających wsparcia i motywacji w leczeniu lub podjęcia leczenia, osób wymagających leczenia środowiskowego.

Zakładamy, że Centrum jest siecią wspólnie działających instytucji i podmiotów, w których rodzina, otrzymuje lub może otrzymać skoordynowane wsparcie jak najbliżej miejsca zamieszkania.

 

Obecnie trwa rekrutacja osób zainteresowanych pracą w strukturach Centrum Zdrowia Psychicznego działającego na terenie powiatu dąbrowskiego. Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie zaprasza osoby chętne do podjęcia współpracy (tj. psychologów, pielęgniarki, pracowników socjalnych) do kontaktu. Zgłoszenia swoich kandydatur należy wysyłać na adres e-mail: kadry@lukasz.med.pl

Bliższe informacje na temat pracy w strukturach Centrum Zdrowia Psychicznego można uzyskać pod numerem telefonu 14 / 631-52-04 lub 14 /631-53-90.

 

WYMOGI DOTYCZĄCE PERSONELU CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny (PZK):

  • 2 etaty – psycholog/psychoterapeuta (1 psycholog – szpital zapewnia)
  • 1 etat/ ½ etatu – pracownik socjalny

Zespół Leczenia Środowiskowego (ZLŚ):

  • psychiatra (zapewnia Szpital)
  • pielęgniarka ze specjalizacją psychiatryczną /pielęgniarka, która ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
  • psycholog – ½ etatu
  • pracownik socjalny – 1 etat

Gminy:

  • np. pracownik socjalny, pielęgniarka środowiskowa (1/4 etatu, umowa zlecenie)

Koordynatorów współpracujących z PZK i ZLŚ zatrudni Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie na umowę zlecenie.

 

Źródło: Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie

Wprowadzenie: Katarzyna Janowiec 11.08.2023 r.